logo Ľahký prevod

www.lahkyprevod.sk

O cykloturistike, pri ktorej nejde o život.
©: PD 2008+ | otázky a pripomienky: lahkyprevodkontaktlahkyprevod.sk
 

"Aj tá najdlhšia cesta začína prvým krokom" - Confucius

(verzia pre tlač)

Na úvod

Passo di Val Alpisella

Passo di Val Alpisella - cyklistická MTB trasa nedaľeko mesta Livigno, Taliansko, 2005

 

Úprimne povedané, cykloturistika je často drina. Ale to neznamená, že sa pri nej treba zodrať. Mala by to byť zároveň aj zábava.

Cykloturista (a to platí aj pre cyklistu a turistu), ktorý je hladný, smädný, nevyspatý, premočený a špinavý má iba málo dôvodov na optimizmus. Ak mu bicykel s každým šliapnutím škrípe a hrkoce, nosič drží na jednej skrutke a bágle sa rozpadávajú pod váhou výstroja, nie je ľahké nájsť v sebe silu na ďalšie dni v sedle. A ak je navyše denná dávka naplánovaná podľa Tour de France na štyri horské prechody a 190 km denne, pričom etapy pravidelne končia kusom oravskej slaniny o desiatej večer v priekope pri ceste...

Ide to aj inak. Tak, aby sme na trase zažili čo najviac, bez zbytočného rizika a s dobrým pocitom po každom dni. Nehnať sa zbytočne z miesta na miesto a vidieť pritom o čosi viac ako bielu čiaru na okraji cesty. Netŕpnuť po prvom dni, či budem schopný vydržať až do konca. Jednoducho urobiť všetko preto, aby sme sa nakoniec s kopou zážitkov a s úsmevom na vetrom ošľahanej tvári v zdraví vrátili domov plánovať ďalšiu trasu :-).

Preto Vás prosím: čokoľvek robíte, robte to tak, aby pritom nešlo o život. Ani o cudzí, ani o Váš vlastný.

PA.