logo Ľahký prevod

www.lahkyprevod.sk

O cykloturistike, pri ktorej nejde o život.
©: PD 2008+ | otázky a pripomienky: lahkyprevodkontaktlahkyprevod.sk
 

"Bicykl je zdrojem zábavy,
kde chci tam sám se zastaví,
pak stačí šlápnout na pedál
a hned jsem o kousek dál"
- skupina Rangers (Plavci)

(verzia pre tlač)

Bicykel

Pico de Veleta

Pico de Veleta - najvyššie položená cesta v Európe, Sierra Nevada, Španielsko, 2007

 

Bicykel je polovica cykloturistu. Je to najdôležitejšia a spravidla aj nenahraditeľná časť výstroja (teda ak váš rozpočet neráta s nákupom nového bajku pri každej poruche, alebo vás nesprevádza všetkými komponentami a zručným mechanikom vybavené servisné vozidlo). Na jeho fungovaní stojí a padá úspech celej akcie minimálne tak, ako na samotnom cyklistovi.

Je fakt, že ani najlepšie "železo" vám úspech nezaručí. Ale pri biednom stave dvojkolesového tátoša máte na 99% o problémy postarané. Zvyšok záleží na šťastí. A šťastie samo o sebe nikoho do cieľa nedostane. Vyberáme preto poriadny stroj.

Možností je veľa, možno až príliš. Väčšina je použiteľných, záleží však na podmienkach, v ktorých chceme bicykel používať. Na rovinaté asfaltky sa hodí viac niečo iné, ako na rozbité serpentíny.

Ako pri akejkoľvek inej výprave, aj tu platí, že do civilizácie sa pripravíme inak, ako do divočiny. No asi iba málokto bude mať nový stroj na každú dovolenku. Takže náš špeciál by mal byť aj univerzálny. O to sa naše možnosti výberu (našťastie) zužujú.

Do predajne by sme mali ísť aspoň s hrubou predstavou toho, čo vlastne chceme. A zaklincujeme to vlastným dobrým vkusom, sedliackym rozumom a veľkou dávkou imunity voči akciovému tovaru :-). Poďme sa teda pozrieť na pár vecí, ktoré je fajn vedieť skôr, ako naše ťažko zarobené peniažky prebehnú platobným terminálom na iný účet.

...pokračovať na:  Výber bicykla na cykloturistiku...