logo Ľahký prevod

www.lahkyprevod.sk

O cykloturistike, pri ktorej nejde o život.
©: PD 2009+ | otázky a pripomienky: lahkyprevodkontaktlahkyprevod.sk
 

"Dosiahnuť úspech znamená robiť
    to najlepšie čo môžeme, pomocou toho čo máme"
- Wynn Davis

(verzia pre tlač)

Materiál

Cykloturista, na rozdiel od "normálneho" cyklistu musí fungovať ďalej aj po zosadnutí zo svojho ťažko skúšaného stroja. A pritom má veľmi často k dispozícii iba to, čo si sám vezie. V tejto časti sa zameriame na veci používané vtedy, keď nekrútime pedálmi.
Všetko čo si berieme so sebou by malo byť:


Funkčné a spoľahlivé

Ak niečo prestane fungovať, v okamihu sa to mení na zbytočnú prítaž. Ak môžeme pokračovať ďalej v ceste, máme šťastie. Ak sme dostatočne skúsení, môžeme improvizovať bez chýbajúcej časti výbavy. Ale pravdepodobne máme na krku časovú stratu kvôli oprave alebo zháňaniu náhrady. Čiže chaos, stres, panika :-).

Osobne sa vyhýbam veciam, ktoré som ešte ani raz nepoužil, ktoré fungujú iba na "dobré slovo", alebo ktoré boli päť rokov na polici v garáži. Pozor na univerzálne veci - obyčajne nič nerobia poriadne. Multifunkčné náradie s odľahčenou plastovou rukoväťou dlhou 5cm môže vyzerať dobre, ale povoľte ním pedál bez nadávok...

Čokoľvek berieme, musí to byť pred odchodom skontrolované a odskúšané. Vybité batérie v čelovke alebo strhané hrany na inbusáku nikomu na pohode nepridajú. Zvláštnu pozornosť treba venovať najmä veciam, ktoré sú v rámci výpravy iba raz, ako napríklad stan alebo varič.
Čo sa týka funkčnosti a spoľahlivosti sa jednoducho žiadne kompromisy nevyplácajú. Tu treba byť nekompromisným maximalistom.


(podľa možnosti) Ľahké a skladné

Každý dekagram dolu je fajn, najmä v kopcovitom teréne, ale nesmie to byť na úkor spoľahlivosti a funkčnosti. Vojenský dekový spacák z celtoviny môže chrániť proti chladu a rannej rose, ale váži 3x toľko, ako dnešný turistický štandard a miesta zaberie za dva stany. Smaltovaný hrniec na varenie je zdravotne nezávadný a navodí atmosféru rodinnej pohody, ale tých pár dní (týždňov) sa dá naozaj prežiť aj s hliníkovým ešusom.

  Lepre Bianca, ubytovanie

Zbalené sa to zmestí do báglov,
vybalené to zaberie celú izbu.
Sušenie sa v penzióne Lepre Bianca, Taliansko, 2005.

Tu treba zvážiť aj pomer cena - výkon. Obyčajne extrémne ľahké veci sú aj nechutne predražené a často aj menej odolné ako stredná trieda (ale nie je problém kúpiť aj drahý šmejd :-)). Ide o to nájsť kombináciu primeranú účelu aj vlastnej peňaženke.


(v neposlednom rade) Užitočné

Je rozdiel, či so sebou berieme vec, ktorú možno nepoužijeme, ale v prípade núdze nám môže veľmi pomôcť (to sa týka väčšiny náradia, liekov a náhradných dielov) alebo si zabalíme nejaký "nevyhnutný" luxus. Napríklad vidlička je v teréne absolútne zbytočná vec (lyžička ju bez problémov nahradí). Je to síce pár gramov, ale zoberme si desať takýchto maličkostí (dajme tomu gél na vlasy, mp3 prehrávač, žolíkové karty, elektrický holiaci strojček, saponát, návod k videokamere, ponožky farebne zladené s rezervným dresom, 200-stranový bedeker, doštička na krájanie a horčica) a máme kilo (ak nie dve) navyše, ktoré budeme ťahať každý výškový meter a budú nám úplne nanič, keď uprostred augusta v nemenovanom alpskom údolí začne padať sneh.
Toľko na úvod, teraz podrobnosti.

...pokračovať na:  Stan...