Ľahký Prevod.sk Odraz v okuliaroch na Puerto los Blancares
 
Slovenský jazyk  English language Nachádzate sa tu:   Hlavná stránka>Materiál>Iné vybavenie
 
 Hlavná stránka  Hlavná stránka   
 Čo je to vlastne tá cykloturistika  Cykloturistika?    
 rozbaliť menu Bicykel  Bicykel    
 O všetkom okrem bicykla  Materiál    
 Domček v batôžku    Stan    
 Niečo medzi cyklistom a zemou    Karimatka    
 Spací vak a čo k nemu patrí    Spacák    
 Kuchyňa do terénu    Varič    
 V čom variť a čím jesť    Riad    
 Železo na údržbu bicykla    Náradie    
 Elektro každého druhu    Elektro    
 Len aby sa nezabudlo    Iné vybavenie    
 rozbaliť menu Oblečenie  Oblečenie    
 rozbaliť menu Strava  Strava    
 rozbaliť menu Čo a ako zbaliť  Čo a ako zbaliť    
 rozbaliť menu Akcie  Akcie    
 rozbaliť menu Príprava  Príprava    
 rozbaliť menu Prevoz bicykla  Prevoz bajku    
 Malý cykloturistický zemepis  Miniatlas    
 Otázky a odpovede  Q&A    
 Tapety a tak podobne  Na stiahnutie    
 Ešte čosi navyše  Ostatné    
 Témy mimo témy :-)  O inom    
 Mapa stránok  Mapa stránok    
 Pre ľahší život s PC  Okienko            
      webmastera    

 
"Dokonalosť spočíva v detailoch" - anonym

verzia pre tlač

Iné vybavenie

Sú veci, ktoré nepatria do žiadnej z predchádzajúcich kategórií a napriek tomu sú užitočné. Základná cykloturistická trojka (okrem bicykla) bývala: pas, peniaze a poistenie.

Význam pasu po vstupe do Schengenu už nie je taký výrazný, s peniazmi je to od 1.1.2009, teda od prijatia eura tiež podstatne jednoduchšie. Poistka, čiže cestovné poistenie s rastúcimi cenami všetkého na význame skôr získalo. Poistenie síce nie je materiál, ale súvisí s prvou vecou na zozname užitočných drobností.


Prilba

Nie vo všetkých krajinách je nosenie prilby na bicykli povinné. Lenže keď ide o zdravie netreba robiť kompromisy. Hlavu má človek len jednu a náhradné diely na ňu sa nepredávajú. Okrem toho je lebka o dosť zraniteľnejšia ako obrubník alebo nárazník auta.
Je absolútne jedno čí si vyberiete prilbu cestnú alebo horskú. Jediný viditeľný rozdiel je v tom, že MTB prilby sú so šiltom a cestné bez. Cestní cyklisti sú dosť konzervatívni a namiesto šiltu na prilbu si radšej dajú obyčajnú šiltovku pod ňu.

Pre správnu ochranu hlavy je dôležité, aby prilba na hlave dobre sedela - nebola príliš veľká a dala sa nastaviť na mieru. To treba vyskúšať hneď pri nákupe. Prilba sa nedá rozchodiť. Ak tlačí na začiatku, bude tlačiť stále. Ak na hlave pri pohybe nedrží na mieste, hľadajme radšej iný upínací systém.

Druhý podstatný detail je InMold konštrukcia - vrchná farebná "škrupinka" je k polystyrénovému telesu prilby prichytená celoplošne, nie iba lepiacou páskou na okraji. InMold prilby sú podstatne odolnejšie a menej náchylné na poškodenie pri bežnej manipulácii. Vyššia pevnosť umožňuje použiť menšiu hrúbku polystyrénu, prilba je potom aj ľahšia.

Pre cykloturistu je z hľadiska bezpečnosti dôležitá aj farba. Čím pestrejšia, tým lepšie. Niektorí výrobcovia na prilby pridávajú aj reflexné samolepky.
Zaujímavý detail je sieťka proti hmyzu na predných otvoroch. Nie je to bežná výbava, ale ak máte fóbiu z osy vo vlasoch je to určite plus.

Čím viac sa potíme, tým viac oceníme aj veľkosť vetracích otvorov. Ich počet nie je až taký dôležitý ako tvar a rozmiestnenie, aby mohol vzduch pri jazde prilbou voľne prúdiť. To sa však pri nákupe na nešťastie otestovať nedá. Nezostáva nič iné, iba veľa sa pýtať.

  Prilba Bell Volt

Bell Volt - prilba na cestu aj do lesa. V balení je šilt, po jeho demontovaní sa otvory v prilbe zakryjú priloženými záslepkami. Dosť dobrá aj pre niekoľko profesionálnych teamov.
Zdroj: www.bellbikehelmets.com


návrat na začiatok stránky

Gumicuk

Jednoduchá a lacná záležitosť. Gumový zväzok s textilným opletom, na koncoch kovové háčiky. Kúpite v mototechne alebo v hypermarkete, na značke veľmi nezáleží. Užitočná vec na prichytenie báglov o nosič alebo hocičoho (povedzme mokrého stanu, ktorý chceme nechať trocha prevetrať) o bágle. Na rozdiel od špagátu alebo repšnúry je guma pružná, takže ju natiahneme na potrebnú veľkosť, netrhá sa pri prudkých nárazoch a vlastným napätím drží veci na mieste.


Naozaj nepremokavý obal na papiere

Mapy, doklady, preniaze, pohľadnice. To všetko nemá rado vodu. Ak raz poriadne vymoknete zistíte, že väčšina nepremokavých batohov, obalov a návlekov funguje jednosmerne - pustia vodu dnu, ale nie von :-). Preto pred použitím v teréne odporúčam umývadlový test: do obalu dáme napríklad staré noviny, uzavrieme a ponoríme na takých 5 minút do umývadla. Vyberieme, utrieme povrch do sucha, otvoríme, skontrolujeme. Iba vtedy máme istotu, že nám nič nehrozí ani ak nám kapsy padnú do kaluže, alebo ak do stanu natečie voda.

návrat na začiatok stránky

Ľadvinový pás

Treba popisovať? Tak pre istotu: Širší pruh z tepelne izolujúceho materiálu, ktorý sa upevní okolo pása a chráni pred prechladnutím od studenej zeme. Pri tenkých karimatkách nevyhnutnosť. Pri hrubších komfort navyše. Opäť ide o zdravie. Argument o rozmaznaných snoboch padne po prvom prechladnutí krížov.


Statív

Z času na čas chce byť na jednej fotke celá partia. Alebo je už také šero, že záber z ruky by bol rozmazaný. Vtedy je statív na nezaplatenie. Nemusí merať dva metre. Pri dobrom výbere je váha nízka a možnosti použitia takmer neobmedzené.


A tak ďalej...

Tento zoznam nie je a ani nemá byť vyčerpávajúci. Každý si ho určite po pár výletoch bude vedieť doplniť o ďalšie veci, bez ktorých si nasledujúcu výpravu nebude vedieť ani predstaviť.

Môžu to byť napríklad slnečné okuliare - chránia oči nielen pred slnkom, ale aj pred vetrom, dažďom a prachom z ciest. Alebo čelenka pod prilbu - slúži na to, aby pot za horúcich letných dní netiekol do očí. Prípadne nepremokavý obal (vrecko) na spací vak - minimálna váha navyše, ktorá spoľahlivo chráni pred vodou práve túto pomaly schnúcu časť vybavenia...

Čas ukáže najlepšie čo sa hodí a čo nie. Metóda pokus - omyl funguje pomerne spoľahlivo. No vždy je lepšie učiť sa na cudzích chybách, ako na vlastných.
A pamätať na to, že zlepšovanie je nekonečný proces :-).

  Statív Joby Gorillapod

Joly Gorillapod. Statív s voľne tvarovateľnými nožičkami. Dá sa postaviť aj na krivý povrch kameňa alebo upevniť na rám bicykla.
Zdroj: www.joby.com


Koniec sekcie Materiál.

návrat na začiatok stránky

...pokračovať na: Oblečenie...

návrat na hlavnú stránku

 
©: PD 2009+ | aktualizované: 25.1.2009 | otázky a pripomienky: lahkyprevodkontaktlahkyprevod.sk