Ľahký Prevod.sk Bivak v lese za Bolzanom
 
Slovenský jazyk  English language Nachádzate sa tu:   Hlavná stránka>Materiál>Spacák
 
 Hlavná stránka  Hlavná stránka   
 Čo je to vlastne tá cykloturistika  Cykloturistika?    
 rozbaliť menu Bicykel  Bicykel    
 O všetkom okrem bicykla  Materiál    
 Domček v batôžku    Stan    
 Niečo medzi cyklistom a zemou    Karimatka    
 Spací vak a čo k nemu patrí    Spacák    
 Kuchyňa do terénu    Varič    
 V čom variť a čím jesť    Riad    
 Železo na údržbu bicykla    Náradie    
 Elektro každého druhu    Elektro    
 Len aby sa nezabudlo    Iné vybavenie    
 rozbaliť menu Oblečenie  Oblečenie    
 rozbaliť menu Strava  Strava    
 rozbaliť menu Čo a ako zbaliť  Čo a ako zbaliť    
 rozbaliť menu Akcie  Akcie    
 rozbaliť menu Príprava  Príprava    
 rozbaliť menu Prevoz bicykla  Prevoz bajku    
 Malý cykloturistický zemepis  Miniatlas    
 Otázky a odpovede  Q&A    
 Tapety a tak podobne  Na stiahnutie    
 Ešte čosi navyše  Ostatné    
 Témy mimo témy :-)  O inom    
 Mapa stránok  Mapa stránok    
 Pre ľahší život s PC  Okienko            
      webmastera    

 
"Dlhá je noc tomu, kto nespí" - Lev Nikolajevič Tolstoj

verzia pre tlač

Spací vak (spacák)

Poriadny spací vak je základným predpokladom tepelnej pohody počas spánku v každom klimatickom pásme. Možno by sa to dalo povedať aj menej formálne (napríklad: v blbom spacáku je aj v lete kosa jak sviňa :-)), v každom prípade je to pravda. V spacáku strávime približne toľko času ako v sedle. Z toho vyplýva, že vyberať treba asi tak zodpovedne, ako samotný bicykel. Poďme na to.


Strih spacáku

Strih môže byť dekový (obdĺžnik) alebo múmiový (zúžený v oblasti nôh a s "kapucňou" na hlavu. Druhý z uvedených strihov je lepší snáď vo všetkých ohľadoch, aj sortiment je ďaleko pestrejší ako pri dekovej verzii. Múmia lepšie kopíruje tvar tela. V spacáku je menej zbytočného vzduchu, ktorý treba zohriať. Ten navyše (po zatiahnutí kapucne) neuniká okolo hlavy a ramien von. Dekáče sú lepšie skôr na chatu alebo do karavanu ako náhrada normálnej periny. Výrobcovia o tom vedia tiež, preto dekový spací vak do extrémnych podmienok nehľadajte.


Materiál výplne

Ide o voľbu medzi umelými vláknami a páperím. Kvalitné páperie má ďaleko lepšie tepelnoizolačné schopnosti ako tá najlepšia syntetika. Parameter, podľa ktorého sa orientujeme je tzv. plnivosť, udávaná najčastejšie v amerických jednotkách CUIN/oz (kubický palec na uncu, pričom palec je 25,4mm a unca 28,35g). Prakticky to znamená, na aký objem sa "nafúkne" jedna unca páperia. Čím väčšie číslo, tým lepšie, pretože tým menšia hmotnosť páperia stačí na vytvorenie rovnako hrubej izolačnej vrstvy. To najkvalitnejšie husacie dosahuje hodnoty až 800(!), preto môžu byť tieto spacáky skutočne veľmi ľahké. Pre vysokú cenu páperia sa toto väčšinou mieša s perím. Výrobcovia potom uvádzajú ich pomer, napríklad 80/20.


Nový spací vak je dobré pred ostrým nasadením vopred otestovať

Nový spací vak je dobré pred ostrým nasadením vopred otestovať.
Balkón, Žilina, Slovensko, 2007.

 

Na druhej strane syntetika smelo konkuruje cenou. V prospech umelých vláken hovoria aj menšie nároky na údržbu a to, že syntetika dokáže zahriať aj keď je mokrá. Je to tým, že vlákna bývajú duté, ich tvar vo vlhku stabilnejší a aj schopnosť udržať hrúbku izolačnej vrstvy je oveľa lepšia ako pri páperí.
Mokré páperie má takmer nulový objem a pred chladom vôbec nechráni. Použitie "páperáku" v extrémnych mrazoch je bez problémov - veľmi studený vzduch je totiž suchý.
Špičkový spací vak s izoláciou z umelých vláken sa môže pri tých istých tepelných parametroch hmotnosťou vyrovnať priemernému páperovému spacáku. Pritom jeho cena bude pravdepodobne nižšia.

Umelých vláken je množstvo druhov. Každý výrobca prirodzene chváli to svoje a laik nemá šancu bez vyskúšania posúdiť, či sú ich tvrdenia pravdivé. Jedno je však isté: veľký počet dutiniek neznamená aj vysokú kvalitu. Páperie nemá dutinky vôbec a ako hreje :-).


Dôraz je naozaj na schopnosti vlákna vytvoriť pri nízkej vlastnej hmotnosti veľkú hrúbku izolačnej vrstvy. Nielen prierez, ale aj tvar vlákna je dôležitý. Preto pri špičkových "syntetických" modeloch je konštrukcia spacieho vaku podobná tým páperovým. Teda menšie komory plnené zmesou vláken rozličných druhov a tvarov (špirály, chumáčiky), aby sa vak po rozbalení čo najviac "nafúkol" a izolácia zostala rozložená tam, kde treba.


Tepelné parametre

Teploty udávané na spacích vakoch môžu byť zavádzajúce. Od roku 2002 síce platí v krajinách EU norma EN 13537, podľa ktorej by mali byť teploty stanovené, nie všetci výrobcovia tento systém používajú. Spomínaná norma používa na meranie špeciálne figuríny priemerného muža (70kg, 173cm, 25rokov)) a priemernej ženy (60kg, 160cm, 25rokov) oblečené v "normalizovanom" pyžame a podkolienkach. Výsledkom merania sú 4 hodnoty:

T max - horný extrém - teplota, pri ktorej sa priemerný muž v rozopnutom spacáku s rukami vonku ešte príliš nepotí
T comf - komfort - teplota, pri ktorej priemerná žena necíti nepríjemný chlad
T lim - limit - teplota, pri ktorej priemerný muž necíti nepríjemný chlad
T ext - dolný extrém - teplota, pri ktorej je priemerná žena v úplnom zimnom oblečení napriek silnému pocitu chladu schopná prežiť 6 hodín

Ale ľudia nie sú figuríny s preddefinovanými parametrami. V skutočnosti je pocit chladu u každého iný a závisí napríklad aj od množstva telesného tuku, fyzickej zdatnosti, veku, momentálnej únavy, zdravotného stavu, alebo rýchlosti vetra a vlhkosti vzduchu.


Spací vak Ferrino Nadir 580   Spací vak Ferrino HL Micro W.T.S. Plus   Spací vak Ferrino HL Revolution 510

Ferrino Nadir 580. Syntetický univerzál strednej triedy. Hmotnosť 1600gramov, dolný extrém -13°C. Sympatická cena.
Zdroj: www.ferrino.it


 

Ferrino HL Micro W.T.S. Plus. Syntetický top produkt. Hmotnosť 1350gramov, dolný extrém -18°C. Ľahší s lepšími termoizolačnými vlastnosťami. 2,5-krát drahší ako Nadir 580.
Zdroj: www.ferrino.it


 

Ferrino HL Revolution 510 - Páperový top produkt. Hmotnosť 1100gramov, dolný extrém -24°C. Ešte ľahší, ešte lepšie izolujúci. 3,5-krát drahší ako HL Micro W.T.S. Plus, viac než 9-krát(!) drahší ako Nadir 580.
Zdroj: www.ferrino.it


Časom sa každý spací vak zľahne a stratí časť svojich izolačných schopností. Vlákna aj páperie sa "unavia" a nebudú schopné nadobudnúť svoj pôvodný tvar. Tým sa zmenší hrúbka izolačnej vrstvy, spacák sa už tak "nenafúkne". Má to na svedomí najmä pranie, prípadne zlé vysušenie pri navlhnutí, ale aj celoročné skladovanie v kompresnom obale. Najlepšie je spací vak zavesiť rozbalený do skrine. Tak ich nájdete vystavené v slušnejších obchodoch. Aj toto zhoršenie vlastností je dobré pri výbere zvážiť a pridať si radšej rezervu, povedzme 5°C, na komfortnú teplotu.
Ani príliš teplý spacák nie je dobrý, ale to hrozí hádam iba pri himalájskych modeloch s extrémom blízko -50°C, ktoré normálneho človeka (nie Yetiho podnájomníka :-)) ani nenapadne kupovať. Ak nie kvôli iným veciam, tak kvôli cene určite.


Ženské verzie

Spacie vaky pre slečny a mladé panie sa vyznačujú tým, že dĺžka spacáku je síce menšia, ale hmotnosť náplne približne rovnaká. Ženy sú považované za o čosi zimomrivejšie ako muži a máloktorá z nich bude proti tomuto konštatovaniu protestovať. Pre ich dobro teda teplota, ktorá je v mužskej verzii T lim, bude v ženskej verzii T comf. Viac izolačného materiálu vyrovná rozdiel v priemernej odolnosti medzi pohlaviami a pri rovnakej vonkajšej teplote by sa mali oba exempláre ľudského druhu aj triasť rovnako :-).


Príslušenstvo k spaciemu vaku

Sú ešte dve užitočné veci, ktoré málokto používa. Obe pomáhajú udržať spacák čistý (pranie zhoršuje izolačné vlastnosti náplne) a suchý (v suchom sa spí nepomerne lepšie).
Bivakovacie vrece bolo spomenuté už v závere časti o stane. Okrem ochrany pred vodou má aj tepelnoizolačné vlastnosti. Dá sa použiť aj bez spacáku, veď na to je pôvodne určené. Natiahnuté na spacák pridáva ďalšie stupne ku komfortnej aj k extrémnej teplote.
Obliečka alebo vložka sa na rozdiel od vreca dáva do spacáku. Býva z materiálu príjemného na dotyk (bavlna, hodváb, fleece). Tiež pridáva pár stupňov tepelnej odolnosti. Ľahko (určite ľahšie ako samotný spací vak) sa perie aj suší. Dá sa použiť aj v hoteloch nižšej kategórie ako ochrana pred miestnou posteľnou bielizňou. Sú totiž hotely, v ktorých je lepšie spať v spacáku na zemi, ako v perinách v posteli, aj keď Európy sa to našťastie väčšinou netýka.

návrat na začiatok stránky

...pokračovať na:  Varič...

 
©: PD 2009+ | aktualizované: 25.1.2009 | otázky a pripomienky: lahkyprevodkontaktlahkyprevod.sk